Yazılım Nedir? A’dan Z’ye Yazılım

Yazılım mühendisliği ilkelerine uyularak daha iyi tasarlanmış yazılım.

Yazılım, herhangi bir boyuttaki herhangi bir tür donanımda çalışan bilgisayar programını, basılı veya elektronik ortamdaki her tür dokümanı içeren ürün.Dokümanlar yazılım geliştirme ve son kullanıcıya yönelik olabilir.

Yazılım bir üründür, ancak başka ürünler geliştirmeye veya elde etmeye yarayan bir araç da olabilir.Yazılım fiziksel bir ürün olmadığı için aşınmaz, ancak zamanla yetersizleşebilir.

Yazılım bir üründür, ancak başka ürünler geliştirmeye veya elde etmeye yarayan bir araç da olabilir. Yaşam döngüsü: Yazılımın bir fikir olarak doğmasından, kullanım dışı bırakılmasına kadar geçen süreç. Yazılım fiziksel bir ürün olmadığı için aşınmaz, ancak zamanla yetersizleşebilir. Değişim kaçınılmazdır: Yazılım, yaşam döngüsü süresince değişikliklere uğrar.

Değişiklikler, yazılımda yeni hatalar oluşturabilir.Yeni hatalar tam olarak düzeltilmeden yeni değişiklikler gerekebilir.

Yazılımı etkileyen eğilimler

 Yaygınlaşan Bilgi-İşlem: Hesaplama gücünün giderek küçülen alanlara
sıkıştırılabilmesi, bilişimin günlük yaşantımızla daha kolay bütünleşmesine olanak sağlıyor.
 Yaygınlaşan Haberleşme Ağı: Kablosuz ağların yaygınlaşması, bilişimin günlük yaşantımızla daha kolay bütünleşmesine olanak sağlıyor.
 Özgür / Açık Kaynak Yazılım: Gevşek bir ekip tarafından geliştirilen yazılım, daha anlaşılır ve geliştirilebilir olmalıdır.
 Takım çalışması zorunluluğu
 Küreselleşme,
 Ekonomik krizler

Yazılım Türleri

  •  Sistem Yazılımı: Diğer programlara hizmet sunmak üzere hazırlanmış programlar, derleyiciler, işletim sistemleri.Derleyiciler, işletim sistemleri, vb.
  •  Mühendislik Yazılımı / Bilimsel Yazılım: Mühendislik ve bilimsel hesaplamalarda kullanılmak üzere hazırlanmış programlar.Büyük hacimli verilerle uğraşır. Rakamları öğütürler ( Number crunching).
  •  Gömülü (Embedded) Yazılım : Donanım ile çok sıkı ilişkidedir.Denetim amaçlıdır.Gerçek zamanlı uygulamalardır.
  •  Uygulama Yazılımı: Product-line, shrink-wrapped, (commercial) off-the-shelf,vb.Bir çok mühendislik alanında olduğu gibi Yazılım Mühendisliği alanında da tanımlanmış TS/BS ISO/IEC 25051 COTS standartları vardır. Farklı müşteriler tarafından kullanılabilecek genel amaçlı yazılımlar. Cari hesap uygulamaları, çeşitli otomasyon programları, kelime işlem uygulamaları, vb.
  •  Kurumsal Yazılım: Belirli ticari iş gereksinimlerine yönelik programlar. İş süreçleri ile ilgili bilgiye sahip olmalıdır.Genellikle müşteriye özel tasarlanır.Veri dönüştürme ve değerlendirme uygulamaları, iş süreçlerinin kimi zaman gerçek zamanlı izlenilmesi, vb.Zamanla “eski yazılım” haline dönüşür!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir